Ergonomiczne projektowanie – dlaczego stylowe biuro to już za mało?

Projektujesz. Jesteś osobą kreatywną, a głowa pęka Ci od pomysłów. Kochasz widzieć uśmiech swoich klientów, gdy prezentujesz im niepowtarzalne przestrzenie. Korporacyjne open-office’y, startupowe biura czy domowe kąciki przeznaczone do pracy. Zawsze dostarczasz jakość i piękno. Ale, ale… styl to przecież nie wszystko! Najlepsze biuro to takie, które zostało zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii. O co w tym wszystkim chodzi?

Czym jest ergonomia?

Zacznijmy od początku. Czym w ogóle jest ergonomia i dlaczego architekci oraz projektanci powinni o niej pamiętać? Jako pierwszy w czasach nowożytnych tematem zainteresował się Bauhaus. Na ciekawości jednak się skończyło. Dopiero Henry Dreyfuss – projektant produktów z USA – opracował solidne zasady ergonomii. 

Definicji ergonomii jest kilka, ale nam najbardziej podoba się ta wypracowana przez Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BAUA). Jest zwięzła i na temat: ergonomia to teoria, która stosuje zasady, dane i metody do projektowania systemów pracy w celu optymalizacji dobrostanu ludzi i wydajności całego systemu.

Jakie jest więc biuro zgodne z zasadami ergonomii? Krótko mówiąc: wygodne i bezpieczne.

projektowanie

Wyjątkowe koncepcje ergonomicznego projektowania

Nowoczesne meble ergonomiczne, takie jak regulowane biurka, krzesła z dynamicznym wsparciem czy stacje pracy stojąco-siedzące, pozwolą Ci tworzyć biura, które dostosują się do indywidualnych potrzeb pracowników. Większość z tych rozwiązań sprawdzi się równie dobrze w biurze domowym – dlatego śmiało z nich korzystaj i zachwyć swoich klientów!

Przykładem takiej innowacji może być biurko, które dostosowuje swoją wysokość, zarówno zapewniając komfort pracy, jak i promując zdrowe nawyki, np. zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. 

Według Christophera Traversa – eksperta w dziedzinie fizjologii z Ohio – stanie może przedłużyć nasze życie [1]. Pomyśl tylko… przysłużysz się do wydłużenia życia swoich klientów! Nadal marszczysz brwi? Spokojnie, ergonomiczne projektowanie to wcale nie rezygnacja ze stylu! 

Spójrz chociażby na nasze czarne, elektryczne biurko szklane – wprost idealne do domowego biura w nowoczesnym stylu. Jeśli jeszcze nie czujesz ekscytacji, zdradzimy Ci sekret: to biurko pozwala na indukcyjne ładowanie telefonu! Dla fanów nowych technologii to po prostu must have. 

A co powiesz na piękne, solidne, ergonomiczne piłki do siedzenia? Idealnie sprawdzą się w nowoczesnym biurze. Wyobraź sobie dużą przestrzeń, która natychmiast ożywa dzięki oryginalnym, barwnym siedziskom w tym stylu. Zapewne niejeden Twój klient będzie na początku zaskoczony, ale potem… potem podziękuje Ci za nowoczesne podejście do ergonomicznego projektowania. Klienckie plecy również!

Klękosiady to kolejna opcja dla tych, którzy pragną uniknąć problemów związanych z długotrwałym siedzeniem, oferując alternatywne pozycje, które mogą korzystnie wpłynąć na postawę i zdrowie kręgosłupa.A to wszystko w wielu kolorach, dzięki którym zręcznie wpleciesz je w projektowaną przestrzeń. 

Zostań bohaterem biura, projektując ergonomicznie!

Zastosowanie ergonomicznych mebli w przestrzeni biurowej to nie tylko dbałość o zdrowie fizyczne pracowników. To także wpływ na ich dobrostan psychiczny. 

Przestrzenie zaprojektowane z myślą o ergonomii mogą zmniejszać poziom stresu i zwiększać satysfakcję z pracy, co bezpośrednio przekłada się na wydajność. 

Ergonomiczne meble, dzięki swojej adaptacyjności i możliwości personalizacji, dają poczucie kontroli nad własnym środowiskiem pracy, co jest kluczowe dla poczucia komfortu i autonomii. Wyobraź sobie sytuację, w której mówisz klientowi, że projektujesz ergonomicznie, a co za tym idzie… bezpośrednio przyczyniasz się do wzrostu produktywności w jego firmie. Czy taka usługa nie jest warta więcej?

Projektowanie ergonomicznych przestrzeni biurowych to również odpowiedź na rosnącą świadomość ekologiczną. Jako producenci mebli ergonomicznych stosujemy zrównoważone praktyki produkcyjne oraz materiały przyjazne dla środowiska.

Zależy nam. Na ludziach, na środowisku, na tym, aby szerzyć dobre i zdrowe praktyki. Uwielbiamy słyszeć od naszych klientów, że ból kręgosłupa odszedł w niepamięć. 

Architekci i projektanci, wykorzystując te nowoczesne rozwiązania, mają szansę na redefinicję przestrzeni biurowych, tworząc miejsca, które będą wspierać i inspirować ich użytkowników przez lata.

Wyprzedź konkurencję, zacznij projektowanie ergonomiczne już dzisiaj! A jeśli masz dodatkowe pytania, odwiedź naszą strefę architekta lub po prostu skontaktuj się z nami

Źródło:

https://my.clevelandclinic.org/departments/orthopaedics-rheumatology/depts/sports-medicine